Jak se dařilo nemovitostním FKI v roce 2023?

07.03.2024

Investice do nemovitostí jsou v České republice jedny z nejoblíbenějších. Alternativou k pořizování jednotlivých bytů mohou být nemovitostní fondy. Ty lze pořídit již od 500 Kč. Zajímavější výnosy ale přináší fondy kvalifikovaných investorů, kde je minimální hranice nastavena na milion korun. A právě na výkonnost těchto fondů v loňském roce se podíváme.

Na začátek je potřeba říct, že výkon v loňském roce by v žádném případě neměl být jediným kritériem při výběru fondu, do kterého budete investovat. Dlouhodobá úspěšnost fondu závisí na typu nemovitostí, podílu obsazených prostor nájemníky, zadluženosti nebo délce nájemních smluv. Tomuto tématu se budeme věnovat v samostatném článku. 

Co se týká výnosu v roce 2023, je v našem srovnání na první příčce fond Trikaya nemovitostní fond, který investorům přinesl 12,86 %. Je však potřeba zvážit kreditní rizika, protože tento fond investuje pouze do dluhopisů Trikaya Asset Management. Obhospodařovatelem fondu je Codya, takže lze fond nakoupit i v rámci CodyaMIX - tedy s více fondy na jedné smlouvě. 

Druhé místo v našem porovnání patří fondu Realia Retail Parks, který investorům zhodnotil prostředky o krásných 11,23 %. Celkově za poslední 4 roky přináší průměrný výnos přesahující 10 % p.a.

Třetí místo obsadil další fond obhospodařovaný v Codya - Property Fund For Living, s výnosem 9,48 %.  Tento fond se zaměřuje na financování, výstavbu a provozování nemovitostí, které se zaměřují na poskytování zdravotní a léčebné péče zejména domovů pro seniory

Na čtvrtém místě je pak fond Nemomax, s výnosem roku 2023 na úrovni 9,16 %

Na opačném konci je fond Accolade, který v korunové třídě přinesl výnos 1 %, v eurové mírnou ztrátu na úrovni -0,76 %. Pro Accolade jde o první slabší rok v historii, kdy cíli na průměrnou výkonnost okolo 7 % ročně. V roce 2022 připsal výnos dokonce 9,33 %

Více fondu shrnujeme v tabulce. Je nutné dodat, že tabulka neobsahuje všechny fondy, protože jich existuje opravdu mnoho. Mnohé z nich existují právě od roku 2023 a tak by jejich srovnávání ve většině případů nedávalo ani smysl. Shrnujeme tedy ty nejzajímavější a nejčastěji využívané našimi investory. 

Podobné porovnání existuje i pro retailové fondy, tedy fondy s investicí od 500 Kč. Porovnání naleznete ZDE.

S nastavením vaší investice vám pomůže

Jan Schwarzbach, investiční specialista

Další články